Polska odpowiedź na Zapad? Ruszają manewry Dragon-17

Zaczynające się w środę ćwiczenia wojskowe Dragon-17 są pierwszymi, w których wezmą udział Wojska Obrony Terytorialnej – poinformował w środę wiceszef MON Michał Dworczyk. Tymczasem kończą się największe manewry wojskowe w naszej części Europy – Zapad-2017.
„W tych manewrach będą uczestniczyć wszystkie rodzaje sił zbrojnych; będzie też ćwiczone współgranie i współpraca z Marynarką Wojenną, z lotnictwem, ale również i Wojska Obrony Terytorialnej po raz pierwszy będą prowadziły ćwiczenia; będą zabezpieczać teren lądowisk i prowadzić działania o charakterze wspierającym działanie wojsk operacyjnych” – powiedział Dworczyk w środę w Polskim Radiu.
Jak dodał, będą to największe ćwiczenia w tym roku, w których będzie brało udział ponad 17 tys. żołnierzy, w tym wojska sojusznicze. Pytany, czy to odpowiedź na ćwiczenia Zapad-17, odpowiedział, że nie należy rozpatrywać tego w tych kategoriach, bo Dragon-17, to ćwiczenia cykliczne. Podkreślił, że ich celem jest „zgranie dowodzenia oddziałami polskimi i oddziałami sojuszniczymi”.
Wiceszef MON poinformował, że scenariusz ćwiczeń zakłada, że jedno z państw sąsiedzkich rości sobie prawo dostępu do surowców na terytorium Polski i ma miejsce „próba destabilizacji politycznej” oraz „próba opanowania tego spornego terytorium, też przy wykorzystaniu działań hybrydowych”.
„To jest oczywiście scenariusz hipotetyczny, ale oparty również na tym, co obserwujemy w ostatnich latach, co widzieliśmy m.in. na Ukrainie w czasie aneksji Krymu czy ataku Federacji Rosyjskiej na Donbas” – oświadczył wiceminister.
Dworczyk zauważył, że w środę formalnie kończą się manewry Zapad-17. „Część ekspertów w Polsce i za granicą obawia się, że niektóre jednostki (rosyjskie) mogą zostać na terenie Białorusi, ale zarówno Polska, jak i Sojusz Północnoatlantycki będą reagować na każdą tego rodzaju sytuację” – podkreślił.
Ćwiczenia strategiczne Zapad-2017 odbywają się głównie na terytorium Białorusi i na trzech poligonach w Rosji. Według oficjalnych informacji w ćwiczeniach wzięło udział około 12,7 tys. żołnierzy; wykorzystano blisko 700 jednostek sprzętu wojskowego. Mimo zapewnień Mińska i Moskwy, że scenariusz ćwiczeń jest czysto obronny, manewry wywołały duże zaniepokojenie sąsiednich państw, zwłaszcza Ukrainy, która w 2014 r. padła ofiarą rosyjskiej agresji.
Ćwiczenia Dragon-17, to szkolenie o charakterze obronnym, których celem jest zgranie funkcjonowania dowództw z działaniami wojsk oraz doskonalenie ich współdziałania z Wojskami Obrony Terytorialnej i organami administracji publicznej w ramach połączonej operacji obronnej. Weźmie w nich udział ok. 17 tys. żołnierzy oraz 3500 jednostek sprzętu i uzbrojenia wojskowego z Polski, USA, Litwy, Łotwy, Wlk. Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Gruzji i Ukrainy.
Siły Zbrojne RP będą współdziałać z pododdziałami NATO, przerzuconymi do regionu w ramach eFP – Enhanced Forward Presence – tzw. wysuniętej wzmocnionej obecności pododdziałów Sojuszu a także pododdziałami Amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT – Armored Brigade Combat Team), które przybyły do Polski w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Ćwiczenie jest podsumowaniem pierwszej zmiany sojuszniczych pododdziałów, stacjonujących rotacyjnie w Polsce i innych krajach regionu.
Uroczyste otwarcie ćwiczeń ma nastąpić w środę w Zegrzu.
PAP, INTERIA.PL

Polub Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

  1. To continue your way to total freedom and for actual cures
    for premature ejaculation visit now. But, it needs to
    be remembered that to obtain erection, it is crucial to get some type of sexual stimulation. Self-Distraction If
    your provocation levels are becoming way too high and you’re about to climax, please take a long
    breath and think about something else to distract the mind for the time being.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.