Rzeczpospolita: Brygada Polski, Litwy i Ukrainy w Donbasie?

Po dziewięciu latach od decyzji o jej utworzeniu, wspólna jednostka polsko-litewsko-ukraińska zyskuje gotowość do udziału w misjach pokojowych. Czy pojedzie na Ukrainę? – zastanawia się dziennik.

Na początku grudnia na poligonie w Nowej Dębie odbędą się ćwiczenia dowództwa wielonarodowej brygady, w skład której wchodzą polscy, litewscy i ukraińscy wojskowi. Będą to bowiem tzw. ćwiczenia certyfikujące, po ich zakończeniu dowództwo osiągnie gotowość operacyjną – informuje na łamach “Rzeczpospolitej” Marek Kozubal.

Brygada będzie mogła być wysyłana na misje pokojowe Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej lub sojuszu północnoatlantyckiego. Z informacji gazety wynika, że resort obrony narodowej, a także sztabowcy, nie przewidują, aby została skierowana np. w rejon Donbasu na Ukrainie.

“Przyczyna jest prosta, nie wysyła się w rejon walk wojsk jednej ze stron konfliktu” – mówi nam jeden z polskich wojskowych.

Kilka miesięcy temu w czasie spotkania ministrów obrony krajów tworzących brygadę szef resortu obrony Antoni Macierewicz stwierdził, że jest ona „znakiem, jest symbolem i jest bardzo jasnym sygnałem dla wszystkich, którzy chcieliby naruszać pokój w Europie”.

Utworzenie jednostki pozwoliło na udział w szkoleniu na terenie Polski – według natowskich standardów – żołnierzy ukraińskich, którzy uczestniczą w konflikcie na wschodzie swego kraju.

Wojskowi informują, że lubelska brygada w przyszłości może stanowić zaplecze dla powołania grupy bojowej UE.

W skład trójnarodowej brygady wchodzi dowództwo, które ma siedzibę w Lublinie (liczy 90 osób) oraz 4 tys. żołnierzy, którzy na stałe stacjonują w swoich krajach.

– Ze strony polskiej trzon brygady stanowią pododdziały 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Litwa zadeklarowała batalion zmechanizowany, a Ukraina batalion aeromobilny – informuje nas ppłk Głuszczak.

O sformowaniu wspólnego batalionu szefowie resortów obrony trzech państw postanowili w 2007 r. w Brukseli. Później zdecydowali, że będzie to większa jednostka, czyli brygada.

Termin zawarcia umowy o utworzeniu brygady kilkakrotnie przekładano. W końcu dokument został podpisany w Warszawie we wrześniu 2014 roku.

FAKTY.INTERIA.PL

Więcej postów