„Wstąpię do litewskiego wojska, jeżeli Polska napadnie na Wilno”

„Niedawno przeczytałem, że dla Litwinów pod względem zagrożenia Polska znajduje się na drugim miejscu, zaraz po Rosji. (…) Mogę obiecać, że wstąpię do litewskiego wojska, jeżeli Polska napadnie na Wilno” – ironizuje w wywiadzie dla portalu pl.delfi.lt Maciej Radziwiłł.

 

To ciekawa rozmowa, w której dziennikarz przedstawia Macieja Radziwiłła tak: „Książę Motiejus Radvila, obecnie mieszkający w Warszawie”– mimo że rozmówca jest Polakiem,  nosi znane każdemu Polakowi nazwisko Radziwiłł, a całość jest publikowana w wydaniu polskojęzycznym litewskiego portalu DELFI, więc wydawać by się mogło, że jest adresowana do Polaków.

Tego typu zaczepek jest ze strony dziennikarza w rozmowie z Maciejem Radziwiłłem znacznie więcej. Dotyczą m.in. polskości, języka, tożsamości, Armii Krajowej, stosunków polsko-litewskich i Ukrainy.

Już sam tytuł nadany wywiadowi: „Książę Motiejus Radvila broniłby Wilno prze Polakami, choć sam się za takiego uważa”, wywołuje mieszane uczucia.

Mimo to, polecamy lekturę tej rozmowy – warto przeczytać, co ma do powiedzenia Maciej Radziwiłł litewskiemu żurnaliście.

Maciej Radziwiłł (1960), syn Alberta Hierronima Radziwiłła i Anny Marii z Czartoryskich, urodził się w Poznaniu. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego – ukończył studia na Wydziale Filozofii i Socjologii UW w 1986, a w 1994 roku – studia magisterskie na Wydział Zarządzania. W tym samym roku podjął studia MBA na Uniwersytecie Stanowym Illinois. Działacz KSS KOR w latach 1978-1980, 13 grudnia 1981 uczestnik akcji ukrycia papieru i sprzętu poligraficznego OBS. Organizator składania książek w drugim obiegu od 1982 roku do 1987 roku, w latach 1985-1987 został drukarzem w Niezależnej Oficynie Wydawniczej NOWa oraz w Tygodniku Mazowsze. Słuchacz seminariów Klubu imienia Jana Strzeleckiego, od 13 do 24 marca 1986 roku osadzony w areszcie na Białołęce, zwolniony w tym samym roku na mocy amnestii. W latach 1980-1981 pracownik Ośrodka Badań Społecznych NSZZ Solidarność Region Mazowsze. W latach 1986-1991 pracownik naukowy UW na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. W 1991 roku zakończył karierę naukową na Uniwersytecie Warszawskim w związku z przejęciem funkcji konsultanta w NBS Public Relations. W 1999 roku odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury, w 2008 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kresy24.pl

Więcej postów