Wstrzymanie sprzedaży broni do Rosji zaszkodzi Ukrainie

Bezposrednie uderzenie dotknie sektor obronny Ukrainy, ktory produkuje komponenty jak silniki do helikopterow i odrzutowcow, samoloty transportowe, rakiety powietrze-powietrze, czolgi i czesci do rakiet i eksportuje 2/3 produkcji do Rosji

 

Ukraina zamrozila kontrakty zbrojeniowe z Rosja warte 15 miliardow dolarow, dzieki ktorym armia Rosji jest w powietrzu, a ukrainski przemysl zbrojeniowy ma robote. Oficjalnie nazywa sie to wspolpraca obronna miedzy Ukraina i Rosja.

Jednak zakaz wszelkich kontaktow w sferze wojskowej na pewno doprowadzi do duzych problemow we wspolzaleznych zakladach zbrojeniowych w Rosji i na Ukrainie. Moze dojsc do upadku niektorych glownych przedsiebiorstw Ukrainy.

Zamrozenie sprzedazy uzbrojenia do Rosji zaszkodzi kilkudziesieciu zakladom ukrainskim i kilkuset firmom rosyjskim. Ten przemysl jest powiazany wzajemnie od czasow ZSRR, gdy Ukraina produkowala okolo 1/3 radzieckich okretow wojennych i miala niezwykle duze udzialy w lotnictwie, rakietach, czolgach itd.

Bezposrednie uderzenia dotknie ukrainski przemysl obronny, ktory nadal produkuje skomplikowane komponenty jak silniki do helikopterow i odrzutowcow, samoloty transportowe, rakiety powietrze-powietrze, czolgi i czesci do rakiet i od dawna eksportuje 2/3 produkcji do Rosji.

Dla Rosji upadek powiazan z Ukraina oznacza kosztowny i technicznie trudny odwrot od ambitnego 10-letniego planu prezydenta Putina – to jest program przezbrojenia wart 800 mld dolarow. Wiele planow trzeba teraz porzucic, bo rosyjski przemysl bedzie mial klopoty ze znalezieniem substytutow wysokiej jakosci, czyli robione na miare czesci otrzymywane z Ukrainy.

Zastepca ministra obrony Rosji odpowiedzialny za przemysl zbrojeniowy mysli, ze Rosja znajdzie szybko sposob na zastapienie wszystkich czesci ukrainskich za 2-3 lata.

Minister jest zbyt optymistyczny, w rzeczywistosci beda ogromne opoznienia w programie przezbrojenia. To wlasnie Ukraina ma niemalo unikalnych technologii, ktore sa wyjatkowo wazne dla rosyjskiej produkcji zbrojeniowej. Tylko cud moze sprawic, ze Rosja znajdzie zastepcze sposoby w ciagu 3 lat.

Do unikalnych technologii zalicza sie silniki do helikopterow, produkowane glownie w Zaporozu. Prawie 4/5 rosyjskich helikopterow szczegolnie Mi-8 i M-24 ma silniki zbudowane na Ukrainie. Niewiele firm w Rosji jest zdolnych aby robic to samo i wypelnic luke w dostawach.

W Rosji jest tylko jedna powazna firma produkujaca helikoptery, fabryka Klimow znajduje sie w Petersburgu, teraz bedzie musiala zajmowac sie obsluga techniczna wszystkich helikopterow wojskowych w Rosji.

Na Ukrainie produkowane sa tez silniki odrzutowe, robi to gigant Maszprojekt w Nikolajewie. Te silniki sa niezwykle wazne dla najnowoczesniejszej generacji rosyjskich mysliwcow.

Najbardziej szkodliwy dla Rosji bedzie brak produkcji i wspolpracy z firma lotnicza Antonow z Kijowa, ktora produkuje najwieksze samoloty transportowe swiata. Antonow na pewno tez duzo straci, bo 2/3 komponentow obecnej linii produkcyjnej pochodzi z fabryk na terenie Rosji. Niestety wspolna budowa rosyjskiego nowego samolotu transportowego An-70 juz zostala zawieszona, wiec Rosja musi znalezc cos innego.

Rosja kiedys wyjdzie z tego naglego zalamania wspolpracy. Przemysl zbrojeniowy Ukrainy jest glownie na wschodzie kraju gdzie trwaja starcia zbrojne, a wiec dojdzie do duzo wiekszych trudnosci z powodu utraty rosyjskiego rynku.

Wladzom Ukrainy grozi prawie bankrupcja, a bez wsparcia rzadowego niektore duze firmy zbrojeniowe dojda do upadku.

Więcej postów